Jak vybrat elektrokoloběžku?

Zdaleka nejsou pouze pro děti a mládež! Elektrokoloběžky vám mohou urychlit, zjednodušit a také zpříjemnit cestu třeba do práce. Poradíme vám, jak vybrat elektrokoloběžku do města i do terénu tak, aby měla odpovídající výkon a dojezd. Kromě toho si také vysvětlíme základy nové legislativy.

 • David, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 7 min.

Jak vybrat elektrokoloběžku podle konstrukce

Nejdříve si promyslete, kde budete s koloběžkou jezdit, tedy v jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat a jak daleko budete jezdit na jeden zátah.

Městské

Pokud se chystáte jezdit na krátké vzdálenosti do práce, do školy nebo jinam, kde najdete volnou zásuvku, nebudou pro vás výkon a výdrž baterie natolik stěžejní, jako u terénních modelů. Zaměřte se především na hmotnost a rozměry celé konstrukce. Městské modely byste měli být schopni nést v ruce. Jde zpravidla o skládací elektrokoloběžky.

 • Malé a lehké

 • Kompaktní

 • Skvělá ovladatelnost

 • Obrovský výběr

 • Méně odolná konstrukce

Terénní

S terénními elektrokoloběžkami naopak můžete vyrazit na lesní cyklostezky, nebo dokonce i mimo ně. Vyšší rychlost a stabilitu v terénu zajišťují větší nafukovací gumová kolečka a vyšší nášlap. Oproti městským verzím se však terénní koloběžky o dost více pronesou.

 • Odolná konstrukce

 • Vyšší stabilita

 • Tlumení nárazů díky odpružené vidlici a nafukovacím kolům

 • Vyšší přilnavost nafukovacích kol na hladkém povrchu

 • Větší a těžší než městské modely

 • O něco horší ovladatelnost

 • Malý výběr

Tvrzení, že s nimi zvládnete cestu do jakéhokoli kopce, nemusí platit pro úplně každý model. Kontrolujte, jakého stoupání je konkrétní motor elektrokoloběžky schopen.

Choppery

Elektrické choppery jsou městským i terénním koloběžkám už na první pohled hodně vzdálené. Jde spíše o dvoukolová vozítka s cílem poskytnout více komfortu během jízdy. Všechny modely jsou totiž vybaveny sedadlem a velmi často se zde setkáme s elektrickými choppery pro dva.

 • Komfort

 • Bytelná konstrukce

 • Vysoká stabilita

 • Velmi dobré tlumení nárazů

 • Velmi velké s vysokou hmotností - nepřenositelné

 • Horší ovladatelnost

 • Menší výběr

Elektrokoloběžky Chopper

Výběr elektrické koloběžky podle legislativy

V první řadě byste měli znát platnou legislativu, abyste si nepořídili příliš výkonný model, na kterém nebudete oprávněni jezdit.

Technicky je koloběžka s výkonem do 1000 W a maximální rychlostí do 25 km/h považována za kolo. Patří tedy na cyklostezky nebo silnice.

Koloběžky s výkonem vyšším než 1000 W a maximální rychlostí nad 25 km/h jsou považovány za motocykl, který smí řídit jedině majitel příslušného řidičského oprávnění se zajištěným povinným ručením a registrační značkou.

 • Nad 45 km/h či 1000 W = ŘP AM (15 let)
 • Do 1100 W = ŘP A1 (16 let)
 • Do 2500 W = ŘP A (18 let)
 • Nad 2500 W = ŘP A (21 let)

Na chodníku smí na elektrokoloběžce jezdit pouze děti, a to s maximální povolenou rychlostí 6 km/h, tedy rychlostí chůze. Dospělý nesmí s elektrokoloběžkou jezdit po chodníku vůbec.

Po cyklostezkách můžete jezdit až 25 km/h. Stejně tak i na silnici, avšak pouze pokud má koloběžka pod 500 W výkonu.

Důležité parametry

Výkon

U elektrických koloběžek nejčastěji narazíte na výkon motoru mezi 200 – 500 W. Tato veličina ovlivňuje především akceleraci a schopnost vyvinutou rychlost udržet i při stoupání. Dále platí, že těžší jezdci volí rovněž o to vyšší výkon, který bývá úzce spjat s hodnotou maximální nosnosti. Rezerva ve výkonu proto není nikdy na škodu.

Orientační tabulka výkonu
Výkon motoru Typ jízdy Terén
100 W Pro zábavu, občasné popojíždění. Rovinatý
Do 350 W Ježdění po městě. Upravený, rovinatý
350 – 450 W Ježdění po městě. Upravený, členitý
500 – 800 W Výlety do přírody. Členitý
2000+ W Dálkové. Silnice i offroad

Elektrická koloběžka pro děti se liší především v celkovém výkonu pohonu, který by měl být méně než 300 W. Většinou se (podle doporučeného věku) pohybují kolem 100 W. Nižší hmotnost a nastavitelná délka řídítek by u dětských modelů neměla chybět.

Maximální rychlost

Nejsilnější elektrokoloběžky dokážou vyvinout klidně i 160 km/h. Běžné modely však dosahují okolo 25 km/h, což je srovnatelné se svižnější jízdou na kole. Jedná se o zlatý střed jak pro běžnou dopravu po městě, tak i výlety mimo něj.

Jiné je to u dětských koloběžek, kde bývá maximální rychlost výrazně nižší, většinou do 6 km/h, a to právě kvůli zmíněné legislativě.

Některé modely koloběžek mají nastavitelný omezovač rychlosti, který vám pomůže nepřekračovat maximální povolenou rychlost.

Baterie a dojezd

Podle toho, jak dlouhé plánujete vyjížďky, byste měli volit maximální dojezd. Základem by měl být dojezd alespoň 20 km. Dávejte si však dostatečnou rezervu, pokud počítáte s náročnějším terénem. Dojezd dále ovlivňuje například i hmotnost jezdce, styl jízdy nebo protivítr. S kapacitou baterie však roste i hmotnost koloběžky.

Více

Čím vyšší kapacitou akumulátor disponuje, tím vyšší dojezd zajistí. Běžné městské elektrokoloběžky se nabijí do 5 hodin, existují ale i rychlonabíjecí, nebo dokonce samonabíjecí modely. Elektrokoloběžka s rekuperací využívá energii z brzdění do dobíjení baterky. I když zdaleka nejde o stoprocentní návratnost, pár kilometrů k dobru tato funkce přihodí.

Co se typů baterie týče, lithiové jsou oproti olověným znatelně lehčí a také déle vydrží. Pokud baterii během jízdy kompletně vybijete, mějte ověřeno, že na dané koloběžce lze jezdit na větší vzdálenost pouhým odrážením. Nejde o naprostou samozřejmost.

Nosnost

Maximální nosnost volte i podle věcí, které s sebou budete vozit (batoh apod.). Překračování povolené nosnosti bude znamenat snížený výkon, což pocítíte zejména během výjezdů do kopců. V horším případě lze koloběžku i poškodit, protože maximální nosnost není určena pouze podle výkonu, ale i odolnosti konstrukce. Některé elektrické koloběžky mají naštěstí nosnost i nad 140 kg

Hmotnost

Podle toho, kde elektrokoloběžku nejvíce využijete, řešíte i celkovou hmotnost. Čím bude elektrokoloběžka lehčí, tím lépe se bude ovládat, což oceníte hlavně ve městě. V takovém případě je ideální váha do 10 kg. Do terénu naopak volte odolný pevný rám i za cenu vyšší váhy.

Rám elektrokoloběžky bývá vyroben z hliníku, odolné oceli nebo odlehčeného duralu. Hliníkové rámy jsou lehčí, ale méně tlumí nárazy. Oproti tomu těžší ocel toho vydrží mnohem více a nepřenáší tolik otřesů. Výrobci materiály často kombinují a spojují jejich funkční vlastnosti v odolné konstrukce.

Velikost nášlapu

Za pozornost rozhodně stojí také velikost stupátka neboli nášlapu, kam by se mělo bez potíží vejít celé chodidlo. Pro dospělé jezdce je ideální rozměr 40 × 11 cm. Většina koloběžek je uzpůsobena jízdě s nohama postavenýma podélně, ale daleko pohodlnější je jízda s chodidly vedle sebe, která je možná u koloběžek s širším stupátkem.

Kolečka

Čím větší kolečka, tím rychlejší jízda. Ovšem za cenu horší ovladatelnosti.

S malými koly lze lépe a rychleji zareagovat na případnou překážku, avšak stabilita je díky nim nižší a zejména malá celogumová kolečka (polyuretan apod.) prakticky vůbec netlumí i sebemenší nerovnosti.

Z toho vyplývá:

 • Malá celogumová či menší nafukovací kolečka do města
 • Velká nafukovací kola do terénu

U nafukovacích kol hraje velkou roli i desén. Hlubší vzorek lépe odvádí vodu, tudíž zvládne i deštivé počasí. Jeho nevýhodou je zvýšená hlučnost a těžkopádnější zrychlení.

Brzdy

Běžně se setkáte se třemi typy brzd.

Klasická mechanická nášlapná, kterou najdete nad zadním kolem.

Kotoučová s páčkami na řídítkách jako na kole.

Moderní zabudovaná elektrická brzda, která umožňuje velmi plynulé, avšak pomalejší zastavení než u předešlých dvou typů. Pokud se vám navíc během jízdy vybije baterka, elektrické brzdy nebudou fungovat. V takovém případě je ideální, aby koloběžka disponovala i přidanou mechanickou variantou brzd.

Řídítka

U řídítek se zaměřte především na jejich rozměr a ergonomii. Čím jsou širší, tím je jízda jistější.

Dále berte v úvahu i způsob přidávání plynu. Někdy se otáčí rukojetí podobně jako na motorkách, jindy je na řídítku přidělána páčka, kterou ovládáte palcem. Obvykle bývá k dispozici více úrovní výkonu, případně i jeho plynulá regulace.

Dalším parametrem ke kontrole je nastavitelnost výšky řídítek, která by měla být zhruba poloviční, než je výška postavy.

Zajímavou verzí jsou i koloběžky s gyroskopem, tedy setrvačníkem. Ten slouží k zachycení informací o pohybu řídítek. Pro přidání plynu stačí jen naklánět řídítky dopředu a pro brzdění zas k sobě. Tento způsob je obecně doporučován pro osoby s horší stabilitou, protože setrvačník dokáže jízdu částečně vyvažovat.

Výbava na elektrokoloběžku

Helmy a přilby na in-line

Chrániče na in-line

Cyklistické brýle

Cyklistické rukavice

Nářadí

Komponenty pro elektrokoloběžky

Světla na kolo

Cyklistické zvonky

Sporttestery

Nejčastější otázky

Vyžaduje elektrokoloběžka nějakou péči?

Starat byste se měli především o kolečka a brzdy.

Pevná polyuretanová kola se vyplatí čistit a brousit, aby byla co nejhladší a nikde se nezadrhávala.

U nafukovacích pneumatik pravidelně kontrolujte tlak a stav materiálu.

Kromě brzd občas vyzkoušejte i pevnost konstrukce (zejména u skládacího kloubu) a případně dotáhněte povolené šrouby.

Abyste baterii zbytečně nenamáhali, po úplném dobití kabel nenechávejte zapojený.

Je lepší dobíjení z úplného vybití?

Je tomu přesně naopak. Baterie z častějšího dobíjení benefituje delší životností. Vaši elektrokoloběžku proto nenechávejte bezdůvodně vybíjet a připojujte ji na kabel kdykoli vám budou chybět nějaká procenta.

Co dělat, když se baterie vybije uprostřed jízdy?

Rozhodně se nepokoušejte koloběžku opakovaně nastartovat a baterii úplně „vyždímat“, jinak byste ji mohli nenávratně poškodit. Ideální je složit ji a do cíle dopravit v ruce nebo na ní dále pokračovat pouze odrážením, což většina elektrokoloběžek umožňuje.

Další praktické tipy a rady při výběru vybavení nejen na elektrokoloběžku najdete na naší stránce Cyklistika.